Wykańczając balkon lub taras, należy uwzględnić zabezpieczenie go przed wilgocią za pomocą hydroizolacji. Przydatne może się również okazać wykonanie izolacji termicznej, np. za pomocą styropianu. Izolacja tarasu powinna być przede wszystkim odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz elastyczna, tak, aby mogła pracować razem z budynkiem. Z jakiego materiału należy wykonać izolację balkonu lub tarasu, aby mieć spokój na lata?

Membrany dachowe EPDM – produkt o wielofunkcyjnym zastosowaniu

Membrany hydroizolacyjne wykonane z syntetycznego kauczuku z odpowiednimi domieszkami (taka mieszanka jest poddawana procesowi wulkanizacji) idealnie nadają się nie tylko do izolowania dachów. Równie dobrze sprawdzą się jako izolacja tarasu nad pomieszczeniem, czy też izolacja balkonu. Wybierając produkt, który posłuży jako izolacja tarasu lub dowolnego innego miejsca, należy zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania względem efektu końcowego. Od tego bowiem zależy, jaki rodzaj materiału powinniśmy wybrać.

Membrana uszczelniająca wykonana z syntetycznego kauczuku jest materiałem o długiej żywotności (sięgającej nawet 100 lat), odpornym na działanie większości czynników chemicznych, ozonu, promieniowania UV oraz dużych amplitud temperatury. Ponadto takie uszczelniające pokrycie dachowe jest elastyczne i rozciągliwe, co chroni je przed urazami mechanicznymi, spowodowanymi ruchami budynku. Jeżeli komuś zależy na trwałym materiale, który pozwoli wykonać hydroizolację na lata, to membrana hydroizolacyjna wykonana z syntetycznego kauczuku będzie odpowiednim wyborem. Główną wadą tego typu produktów może być ich stosunkowo wysoka cena. Jednak zakup maty lub płachty będzie inwestycją na lata, która z pewnością się zwróci.

Izolacja balkonu lub tarasu – komfort użytkowników przestrzeni

Membrany uszczelniające pozwalają uchronić budynek przed zawilgoceniem. Budując dom lub wykańczając mieszkanie, nie wolno zapominać o tym, że izolacja balkonu czy też izolacja tarasu nad pomieszczeniem, jest tak samo ważna, jak izolacja ścian i dachu. Odpowiednie zaizolowanie przestrzeni to gwarancja zwiększenia wytrzymałości i trwałości. Decydując się na izolowanie tarasu lub dowolnego innego miejsca, należy dopasować produkt do charakterystyki przestrzeni.

Dlatego też, wybierając np. produkty z syntetycznego kauczuku, warto zastanowić się jaka ich forma oraz jaki sposób mocowania, będą najkorzystniejsze. Hydroizolacja jest dostępna m.in. w formie płacht lub pasów. Dostępne są również różne formy montażu, do których zaliczają się: układanie luzem z dociążeniem, mocowanie mechaniczne lub przy użyciu kleju. Decydując się na wykonanie hydroizolacji z kauczukowych mat, można mieć pewność, że każdy element służący do izolowania będzie perfekcyjnych rozmiarów. Docinanie poszczególnych kawałków z dużej rolki sprawia, że możliwe jest bezproblemowe i bardzo szybkie zaizolowanie wybranej przestrzeni. Syntetyczny kauczuk jest prosty w montażu i zapewnia szybką ochronę przed wilgocią. Dzięki profesjonalnemu założeniu hydroizolacji wzrośnie trwałość balkonu lub tarasu, który stanie się odporny nie tylko na zawilgocenie, ale również na inne niekorzystne czynniki.